Hoşgeldin.. Sürekli yenileniyor ve kendimize bir şeyler katıyoruz senide aramızda görmekten çok memnunuz.

 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Etiketler
lys sonuçları sonuçlar açıklandı açıklanıyor 2016 sonuç sorgulama nasıl yapılır?

LYS sonuçları açıklanıyor! LYS 2016 sonuç sorgulama nasıl yapılır?
(Okunma: 922)
Hasan AYTAÇ
#1
LYS sonuçları 18 Temmuz Pazartesi günü ÖSYM tarafından ilan edilecek. Öğrenciler ve veliler üniversite için kritik öneme sahip bu sınavın sonuçlarının gününde açıklanıp açıklanmayacağını merak ediyor. ÖSYM’nin sınav takvimine göre 18-19 ve 25 -26 Temmuz tarihlerinde yapılan LYS-1, LYS-2, LYS-3, LYS-4, LYS-5 sınavlarının sonuçları 18 Temmuz 2016’da ÖSYM’nin sonuç açıklama sistemi üzerinden ilan edilecek. ÖSYM’nin sonuç açıklama sistemine aşağıdaki bağlantıdan erişebilrisiniz.lys.jpg
LYS sonuçları için tıklayınız (ÖSYM yayımlar yayımlamız sonuçlar burada olacak.)
ÖSYM’NİN SİTESİNDEKİ SORUN DÜZELDİ
Tam da LYS öncesinde ÖSYM’nin sitesinde yaşanan erişim problemi kafaları karıştırdı. Neyseki ÖSYM’nin sitesindeki sorun düzeldi ve artık sonuç açıklama sistemine erişilebiliyor.
LYS SONUÇLARININ AÇIKLANMASI VE TERCİH SÜRECİ
ÖSYM’nin LYS sonuçlarını saat kaçta açıklayacağı belli değil o yüzden yarın öğrenciler ve veliler ÖSYM’i takip etmeye erken saatlerde başlayacaklardır. Sonuçlar açıklandıktan sonra tercih dönemine geçilecek. Resmi tercih dönemi 26 Temmuz-2 Ağustos arasında gerçekleşecek. 2 Ağustos’tan sonra da yerleştirme sonuıçlarının açıklanması beklenecek. Yerleştirme sonuçları 12 Ağustos’tan önce açıklanacak çünkü 12’sinde üniversitelere kesin kayıtlar e-kayıt yöntemiyle başlayacak.
LYS SONUÇLARI NASIL KONTROL EDİLECEK?
Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar LYS sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, sms ve mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmündedir. YGS sonuçları, LYS sonrasında İnternet'ten duyurulacak olan sınav sonuç bilgilerinde de yer alacaktır.
ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.

ORTA ÖĞRETİM BAŞARI PUANININ HESAPLANMASI
Ortaöğretim bitirme notları en küçüğü 250, en büyüğü 500 olmak üzere ortaöğretim başarı puanına dönüştürülecektir. Ortaöğretimde alınan 100 üzerinden diploma notu, 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanına (OBP) dönüştürülecektir. Böylece, 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250 olacak, en yüksek 100 olan diploma notu için de OBP 500 olacaktır. Diploma notu bildirilmeyen adayların diploma notu ile 50'nin altında olan diploma notları, 50 olarak değerlendirmeye alınacaktır. Ortaöğretim Başarı Puanının (OBP) hesaplanmasında Türkiye geneli dikkate alınacak, okul bazında işlem
yapılmayacaktır.

Son sınıftaki adayların 2016-ÖSYS yerleştirme işlemlerinde kullanılacak Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) hesaplanmasında kullanılacak olan diploma notu bilgisi, Merkezimiz tarafından MEB e-okul sisteminden (Haziran Ayı içerisinde) ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine aktarılacaktır. Bu sisteme KKTC okulları dâhil değildir. Adaylar, ÖSYM tarafından duyurulacak tarihlerde, okul ve diploma notu bilgilerini aday işlemleri sisteminden kontrol edebilecekler ve değişiklik taleplerini ÖSYM üzerinden değil okulları aracılığıyla e-okul üzerinden yapacaklardır. Süre tamamlandıktan sonra gelen düzeltme istekleri kabul edilmeyecektir. Bu bilgilerin ÖSYM'ye eksik veya yanlış bildirilmesinden ÖSYM değil, zamanında notlarını kontrol etmeyen veya diploma notunun düzeltilmesi için okulunu uyarmayan adaylar sorumlu olacaktır. Değişiklik işlemleri sadece ÖSYM tarafından belirlenen süreler içinde yapılabileceğinden adayların, ÖSYM'nin internet sayfasında yapılacak duyuruları dikkatle takip etmeleri ve varsa düzeltme taleplerini zamanında kendi okullarına
iletmeleri gerekmektedir.

KKTC okulları için 2016-ÖSYS'ye başvuran adayların diploma notları Haziran ayı içerisinde ÖSYM'nin internet sayfasında belirtilecek olan tarihler arasında, adayların öğrenim gördüğü okul müdürlüklerinden elektronik ortamda internet aracılığıyla toplanacaktır. Okul müdürlükleri tarafından ÖSYM'ye elektronik ortamda bildirilen diploma notları listelenerek adayların kolaylıkla görebilecekleri bir yere asılacaktır. Adaylar bu bilgilerini mutlaka kontrol etmelidir. Adayların bu bilgilerini ayrıca https://ais.osym.gov.tr internet adresinden de kontrol etmeleri gerekmektedir. Adayların düzeltme istekleri incelenerek gerekli düzeltmeler, süresi içinde sadece ilgili okul tarafından yapılacaktır. Süre tamamlandıktan sonra gelen düzeltme istekleri hiçbir şekilde kabul edilmeyecektir. Bu bilgilerin ÖSYM'ye eksik veya yanlış bildirilmesinden ÖSYM sorumlu olmayacaktır.
Cevapla
Bunu Beğenenler:
 


LYS sonuçları açıklanıyor! LYS 2016 sonuç sorgulama nasıl yapılır? konusu
LYS sonuçları açıklanıyor! LYS 2016 sonuç sorgulama nasıl yapılır? Konusunun Linki Direk Link
LYS sonuçları açıklanıyor! LYS 2016 sonuç sorgulama nasıl yapılır? Konusunun HTML Kodu HTML Link
LYS sonuçları açıklanıyor! LYS 2016 sonuç sorgulama nasıl yapılır? Konusu BBCode Linki BBCode Link
LYS sonuçları açıklanıyor! LYS 2016 sonuç sorgulama nasıl yapılır? Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 26-05-2017, Saat: 04:44