Hoşgeldin.. Sürekli yenileniyor ve kendimize bir şeyler katıyoruz senide aramızda görmekten çok memnunuz.

 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Etiketler
makine mühendislik adayının mezun olmadan yapması gereken 10 şey

Makine Mühendislik Adayının Mezun Olmadan Yapması Gereken 10 Şey
(Okunma: 655)
Hasan AYTAÇ
#1
mechanical-engineering-makine-muhendisligi.jpg

Başlamadan önce bu yazımızda ‘Bir Mühendislik Öğrencsinin Adayının Mezun Olmadan Yapması Gereken 10 Şey’ hakkında bilgi verdik ve talep üzerine bazı ortak mühendisliklerin derslerini veya yapması gerekenleride ekledik hepsini bir mühendislik dalına uygun olmayalibilir, olmayanlara kendiniz kafanızdan ekleyelim lütfen.


1- Yabancı Dil Sorunsalı

Benim önceliğim yabancı dil. Malumunuz İngilizce tüm dünyayı küreselleşmeyle birlikte fethetti. İngilizceni olabildiğince geliştirmeye bakın gibi klasik cümlelerden kurtulun öncelikle. Şimdi, eğer yapabiliyorsanız 1-2 aylığına da olsa bir dil okuluna gidin. İmkanınız yoksa Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yazın turistler için aradığı Turist Danışmanlığına başvurun. İngilizce pratiğiniz bir hayli gelişecektir. Mühendislik okuyorsanız ve uluslararası birkaç dergi takip etmiyorsanız bunu kimseye söylemeyin, aramızda kalsın. Oradan makaleleri Türkçe’ye çevirmeye çalışın. Dahası bence artık Türkçe gazete okumayı bırakın. Ortalama seviye bir İngilizce ile yabancı gazetelerin kıyısndan köşesinden tutarsanız. 3 ay sonra hem İngilizceniz hem dünya görüşünüz ciddi mesafe kateder. Gelelim ikinci dil problemine. Bence İngilizceniz biriyle tartışma yapabilir seviyeye gelmeden ikinci bir dil öğrenmek gereksiz. Üstelik daha herhangi bir konuda uzmanlaşmadan. Bu konuda gerçektende o kadar çok insan görüyorum ki; daha İngilizcesi oturmadan başka bir şey öğrenmeye çalışıyor. İkiside yarım yamalak. Boşuna vakit kaybı.


2- Hangi Programlama Dili

Son yarım çeyrek yüzyılda, İngilizce ile birlikte bilgisayar da dünyayı fetheden şeylerdendi. Burada mutlak önceliğimiz Excel ve Access olsun. Benim gözlemlediğim öğrenci office programlarını her nedense çok basit bir şeymiş gibi görüyor. Ama gel gelelim bir makro çalıştır veya veri çek dediğimizde sancılanmalar başlıyor. İnternet bu konuda sonsuz bir deniz. Exceli yutun, Access ile de cilasını çekin. Şimdi sırada ise daha teknik şeyler var. Bir kere C dili cebimizde dursun. Üstüne Java, C++, C# ekleyebilirsiniz. Benim önerim Javadır. Hem kolaydır hem de daha geniş bir uygulama sahası vardır. Matlab, AutoCad gibi paket programlar eğer okuduğunuz bölümle doğrudan ilgiliyse biraz fedakarlık edip profosyenel destek almak sizi yukarılara taşıyabilir.

3- Sosyal Beceriler

Mühendislerin toplumda genel anlamda bir kabul görmüş bir algısı vardır. Sosyal yönden eksiklerdir. Evet bu bence doğrudur, çünkü mühendisliğin sosyal bir dal içerebileceği son 20 yılda anlaşıldı, dahası satış ve pazarlamanın gücü bu denli bilinmiyordu. Biz bugüne bakalım ve kendimiz ve sosyal yönümüz ne olabilir ona bakalım. Bir kere üniversite hayatınız boyunca kesinlikle bir şey satmaya çalışın ne olursa gerekirse kapı kapı satın, reddedilmeyi iyice bir öğrenin. İnsan ilişkileriniz ve kendinize güveniniz zirve yapar. Hatta bir stajınızı satış ve pazarlama bölümünde yapın. Sunum yönünüzü geliştirmeye çalışın. Her şeyinizle çok iyi olabilirsiniz, ama bunu ne kadar satarsanız karşı taraf o kadar alır. Kısacası “yırtık” olmaya bakın.

DİĞER MADDELER İÇİN TIKLAYIN -> TIKLA
Cevapla
Bunu Beğenenler:
argemühendisi
#2
"2- Hangi Programlama Dili

Son yarım çeyrek yüzyılda, İngilizce ile birlikte bilgisayar da dünyayı fetheden şeylerdendi. Burada mutlak önceliğimiz Excel ve Access olsun. Benim gözlemlediğim öğrenci office programlarını her nedense çok basit bir şeymiş gibi görüyor. Ama gel gelelim bir makro çalıştır veya veri çek dediğimizde sancılanmalar başlıyor. İnternet bu konuda sonsuz bir deniz. Exceli yutun, Access ile de cilasını çekin. Şimdi sırada ise daha teknik şeyler var. Bir kere C dili cebimizde dursun. Üstüne Java, C++, C# ekleyebilirsiniz. Benim önerim Javadır. Hem kolaydır hem de daha geniş bir uygulama sahası vardır. Matlab, AutoCad gibi paket programlar eğer okuduğunuz bölümle doğrudan ilgiliyse biraz fedakarlık edip profosyenel destek almak sizi yukarılara taşıyabilir."

Merhabalar. Özel bir kurumsal şirkette Arge Mühendisiyim. Yazı güzel fakat java C programlarınınn makine mühendisine fazla bir katkısı yok hatta hiç yok desek dogrudur. Hiçbir şirket işe alırken pc programlama biliyor mu diye bakmıyor. Sadece excel bilsen bu konuda yeterli. Programlama olarak bakılan şeyler: Ansys, Catia , Solidworks/CAM, Autocad, Autodesk Matlab(az miktar) genel olarak bunlardır. Bilgilendirmeyi daha iyi yaparsanız sevinirim. Sizin Yazdığınız biraz Pc Mühendisleri ile ilgili olmuş.
Cevapla
Bunu Beğenenler: Uğur UYGUN
Hasan AYTAÇ
#3
Söyledikleriniz is hayatında doğru diye düşünüyorum ve olmasi gerekenden bu zaten ama böyle dersler var ne biliyim mesela ben önlisans öğrencisiyim derste programlama girişi yaptik düşündürücü ?
Cevapla
Bunu Beğenenler:
argemühendisi
#4
makine 1 sınıf 2.döneminde de genelde verilir ama boş fark kalmasın diye pc mühendisliğine de autocad öğretilir azda olsa
Cevapla
Bunu Beğenenler: Hasan AYTAÇ
Hasan AYTAÇ
#5
(02-10-2016, Saat: 03:18)argemühendisi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: makine 1 sınıf 2.döneminde de genelde verilir ama boş fark kalmasın diye pc mühendisliğine de autocad öğretilir azda olsa
Bunu öğrendiğimiz iyi oldu Smile
Cevapla
Bunu Beğenenler:
argemühendisi
#6
(02-10-2016, Saat: 08:35)Hasan AYTAÇ Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(02-10-2016, Saat: 03:18)argemühendisi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: makine 1 sınıf 2.döneminde de genelde verilir ama boş fark kalmasın diye pc mühendisliğine de autocad öğretilir azda olsa
Bunu öğrendiğimiz iyi oldu Smile

bilgileri daha açık doğru yazmanız dileğiyle başarılar .
Cevapla
Bunu Beğenenler:
 


Makine Mühendislik Adayının Mezun Olmadan Yapması Gereken 10 Şey konusu
Makine Mühendislik  Adayının Mezun Olmadan Yapması Gereken 10 Şey Konusunun Linki Direk Link
Makine Mühendislik  Adayının Mezun Olmadan Yapması Gereken 10 Şey Konusunun HTML Kodu HTML Link
Makine Mühendislik  Adayının Mezun Olmadan Yapması Gereken 10 Şey Konusu BBCode Linki BBCode Link
Makine Mühendislik  Adayının Mezun Olmadan Yapması Gereken 10 Şey Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 28-04-2017, Saat: 21:03