Hoşgeldin.. Sürekli yenileniyor ve kendimize bir şeyler katıyoruz senide aramızda görmekten çok memnunuz.

Forum istatistikleri
Son Mesajlar
Konu Tarih, Zaman  Yazar Son Yorum Forum
  Nurol Holding, Altay Tankı'nın üretimini yapmak istiyor 03-22, 02:00 onxcodex onxcodex Savunma Sanayi
  Doğuş Otomotiv Katarlılara mı satılıyor? 03-22, 01:59 onxcodex onxcodex Otomotiv
  Samsung Otomotiv Şirketini Satın Aldı 03-22, 01:55 onxcodex onxcodex Otomotiv
  Otomotiv yan sanayiinin yeni rotası, Avrupa’nın doğusu 03-22, 01:51 onxcodex onxcodex Otomotiv
  Otomotiv dünyasını sarsacak gelişme: VW, suçlamaları kabul etti 03-22, 01:50 onxcodex onxcodex Otomotiv
  Opel, 'emisyon'da temiz çıktı 03-22, 01:41 onxcodex onxcodex Otomotiv
  Aracın motorunu yıkamak zararlı mıdır? 03-22, 01:39 onxcodex onxcodex Otomotiv
  Alman otomotiv devinin tesislerinde arama yapılıyor! 03-22, 01:36 onxcodex onxcodex Otomotiv
  Alman otomotiv devinin tesislerinde arama yapılıyor! 03-22, 01:34 onxcodex onxcodex Otomotiv
  Brisa ile Castrol iş birliği yapıyor 03-22, 01:28 onxcodex onxcodex Otomotiv
  Otomotiv ilk 2 ayda hızlı gidiyor 03-22, 01:27 onxcodex onxcodex Otomotiv
  Araç sahipleri dikkat! Paranız geri ödenebilir 03-22, 01:24 onxcodex onxcodex Otomotiv
  Rus otomotiv devi tekrar Türkiye pazarına döndü 03-22, 01:23 onxcodex onxcodex Otomotiv
  Lamborghini Urus yola çıkıyor 03-22, 01:22 onxcodex onxcodex Otomotiv
  Fransa, İtalyan otomotiv devine soruşturma açtı 03-22, 01:00 onxcodex onxcodex Otomotiv
  Toyota Türkiye'de hibrit ile büyüyecek 03-22, 00:59 onxcodex onxcodex Otomotiv
  Otomotiv ihracatında taht oyunları . 03-22, 00:57 onxcodex onxcodex Otomotiv
  IFS Türkiye, Otomotiv sektörüne özel ERP çözümlerini anlatacak 03-22, 00:56 onxcodex onxcodex Otomotiv
  Otomotiv endüstrisi toplu sözleşme virajında… 03-22, 00:54 onxcodex onxcodex Otomotiv
  İnsanlar ile Yapay Zekalı Robotlar, Uyum İçinde Çalışabilirler mi? 03-22, 00:53 onxcodex onxcodex Robotik ve Robot Teknolojisi
Herhangi bir yanlışlık ile karşılaştığınızda lütfen iletişime geçiniz. ( Mail : makinefrm@gmail.com & iletisim@makineforum.com) <<-- Reklam,sponsorluk ve iş birlikleri için bizlere bu adreslerden de ulaşabilirsiniz.

Hoşgeldin, Ziyaretçi
Sitemizden yararlanabilmek için Kayıt olmalısınız.

Kullanıcı Adı/E-Posta:
  

Şifreniz:
  

Forumda Ara

(Gelişmiş Arama)

Forum İstatistikleri
» Toplam Üyeler: 497
» Son Üye: alpha-lyrae
» Toplam Konular: 373
» Toplam Yorumlar: 460

Detaylı İstatistikler

Kimler Çevrimiçi
Toplam: 3 kullanıcı aktif
» 0 Kayıtlı
» 3 Ziyaretçi

Son Aktiviteler
Makine Programı Ders İçer...
Forum: Makine Yüksekokulu Dersleri
Son Yorum: onxcodex
21-03-2017, Saat: 22:10
» Yorumlar: 0
» Okunma: 21
KAMALAR
Forum: K - L
Son Yorum: onxcodex
21-03-2017, Saat: 22:08
» Yorumlar: 0
» Okunma: 18
PERNO BAĞLANTILARI
Forum: O - P
Son Yorum: onxcodex
21-03-2017, Saat: 22:06
» Yorumlar: 0
» Okunma: 15
PİM BAĞLANTILARI
Forum: R - S
Son Yorum: onxcodex
21-03-2017, Saat: 22:05
» Yorumlar: 0
» Okunma: 18
Aks (makine elemanı)
Forum: A - B
Son Yorum: onxcodex
21-03-2017, Saat: 22:02
» Yorumlar: 0
» Okunma: 20
Boru
Forum: A - B
Son Yorum: onxcodex
21-03-2017, Saat: 22:00
» Yorumlar: 0
» Okunma: 16
Dişli çark
Forum: C - D
Son Yorum: onxcodex
21-03-2017, Saat: 21:59
» Yorumlar: 0
» Okunma: 19
Triboloji
Forum: T - U
Son Yorum: onxcodex
21-03-2017, Saat: 21:57
» Yorumlar: 0
» Okunma: 13
Sürtünme kuvveti
Forum: R - S
Son Yorum: onxcodex
21-03-2017, Saat: 21:56
» Yorumlar: 0
» Okunma: 19
Yatak (makine elemanı)
Forum: V - Y
Son Yorum: onxcodex
21-03-2017, Saat: 21:55
» Yorumlar: 0
» Okunma: 19

 
  Makine Programı Ders İçeriği
Yazar: onxcodex - 21-03-2017, Saat: 22:10 - Forum: Makine Yüksekokulu Dersleri - Yorum Yok

Türk Dili-I

Dil Nedir?: Dilin doğuşuyla ilgili teoriler, Dil-kültür-ulus ilişkisi; Dil Devrimi: Türk Dil Kurumu ve çalışmaları; Dünya Dilleri: Dil aileleri, Türkçe'nin dünya dilleri arasındaki yeri; Türkiye Türkçesinin Özellikleri: Ses özellikleri, Biçim özellikleri, Cümle özellikleri; Yazım Kuralları; Noktalama İşaretleri; Yazışmalar: Özgeçmiş, Dilekçe, Mektup, İş mektubu, Telgraf.

Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi –I

Osmanlı Toplum ve Devlet Düzeninin Geri Kalması ve Yapılan Reform Hareketleri; Osmanlı Devletinin Parçalanması ve Ulusal Mücadelenin Başlaması; Mustafa Kemal Paşa'nın Anadolu'da Ulusal Mücadeleyi Örgütlemesi; Birinci T.B.M.M.'nin Açılması;       1920-1922 Arası Askeri ve Siyasal Gelişmeler; Devrimler ve Karşı Tepkiler; Anayasal Sistemin Kurulması; Cumhuriyet Döneminde İç ve Dış Siyaset; Türk Devriminin Temel Özellikleri ve Etkilendiği Düşünce Akımları; Hukuk, Eğitim, Ekonomi ve Toplumsal Yaşayışta Yapılan Yenilikler; Atatürk İlkeleri ve Bu İlkelerin Genel Nitelikleri; İdeolojik Açıdan Atatürkçülüğün Değerlendirilmesi.

Yabancı Dil I

Belirteçler; Önhal Edatlar: Yer, Zaman, Hareket; Tekil ve Çoğul İsimler: Sayılabilir ve sayılamayan isimler; Zamanlar: Geniş zaman, Şimdiki zaman, Geçmiş zaman yapıları; Kipler: Will, Should, Shouldn't, Must, Mustn't, Can; Karşılaştırmalı Yapılar; Adıllar: Kişi adılları, İyelik adılları; Sıfatlar; Olumlu Cümle, Olumsuz cümle ve soru cümleleri; Bağlaçlar: Ve, Fakat, -ken, Çünkü.

Matematik

Cebir kavramı. Polinom kavramı ve polinomlarla işlemler. Oran ve orantı kavramları ve uygulamaları. Denklem  kavramı. Eşitsizlik kavramı. Toplam sembolü, çarpım sembolü. Dizi, sonlu dizi ve sabit dizi, dizilerin eşitliği. Sayı dizilerinde dört işlemle. Aritmetik di. Geometrik dizi, sonsuz geometrik. Temel geometri. Çokgenler. Çember ve daire. Geometrik cisimler. Koordinat sistemleri. Konikler. Temel trigonometri. Trigonometrik fonksiyonlar. Fonksiyonlarda temel işlemler. Fonksiyon çeşitleri. Parabol ve grafiği.

Türk Dili II

Konuşmanın Özellikleri: Konuşmada dikkat edilmesi gereken kurallar, Etkili konuşma; Dinleme: Dinlemede uyulması gereken kurallar; Okuma: Anlayarak okuma, Eleştirel okuma; Yazın Türleri: Öykü, Roman, Makale, Deneme, Şiir, Tiyatro.

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II

Osmanlı Toplum ve Devlet Düzeninin Geri Kalması ve Yapılan Reform Hareketleri; Osmanlı Devletinin Parçalanması ve Ulusal Mücadelenin Başlaması; Mustafa Kemal Paşa'nın Anadolu'da Ulusal Mücadeleyi Örgütlemesi; Birinci T.B.M.M.'nin Açılması; 1920-1922 Arası Askeri ve Siyasal Gelişmeler; Devrimler ve Karşı Tepkiler; Anayasal Sistemin Kurulması; Cumhuriyet Döneminde İç ve Dış Siyaset; Türk Devriminin Temel Özellikleri ve Etkilendiği Düşünce Akımları; Hukuk, Eğitim, Ekonomi ve Toplumsal Yaşayışta Yapılan Yenilikler; Atatürk İlkeleri ve Bu İlkelerin Genel Nitelikleri; İdeolojik Açıdan Atatürkçülüğün Değerlendirilmesi.

Mesleki Matematik

Üstel fonksiyonlar. Logaritma. Limit. Süreklilik. Türev. İntegral.

Bilgisayar Destekli Çizim II

Üç boyutlu çizim program komutları ve BDÇ yazılımının çalıştırma. Menü ve araç çubuklarının kulanma. Taslak çizim yapmak ve taslak çizim komutlarının çalıştırma. Taslak ölçülendirme komutlarının kullanım. Üç boyutlu katı modelleme yapmak. Döndürerek katı oluşturma ve süpürerek katı oluşturma. Katı modellerde aynalama. Üç boyutlu yüzey modelleme. Üç boyutlu model montajı. Üç boyutlu modelin teknik resmini oluşturmak. Temel görünüşün oluşturulması. Yardımcı görünüşlerin oluşturulması ve görünüşlerin ölçülendirilmesi. BDÇ yazılımları arası veri dönüşümleri yapmak.

Bilgisayar Destekli Çizim I

Ekran düzenleme ve çizim yardımcı komutlarıyla BDÇ yazılımını çalıştırma seçeneklerini seçme.  Ekran görüntü ve çizim ayarlarının yapma ve BDÇ yazılımını kapatma. Temel çizim komutlarını kullanarak çizim yapma ve koordinat sistemlerini kullanma. Çizim komutlarını kullanarak teknik resim çizme. Çizimlere yazı ekleme. Düzenleme komutlarını kullanabilme. Çizim elemanlarının özelliklerini değiştirme. Çizim elemanlarını çoğaltma. Ölçülendirme ayarlamasını yapma. Ölçülendirme komutlarını kullanma. Ölçüleri değiştirmek, yüzey işleme işareti eklemek ve tolerans ekleme.  BDÇ yazılımları arasında 2B (iki boyutlu)  veri transferi yapabilme. 2B (iki boyutlu) veri transferi için dosya uzantılarını kullanma. Çıktı alma.

Makine Meslek Resmi

Sökülebilen birleştirme elemanları. Sökülemeyen birleştirme elemanları. Emniyetli bağlama elemanları . Hareket Elemanları. Güç İletme Elemanları. Montaj resim ve detay resim kavramları. Montaj ve detay resmi çizmek. Montaj ve montaj sırası. Montaj resim ve detay resim uygulamaları. Montaj ve detay resim antetleri. Kroki çizmek.

Teknik Resim

Teknik resmin endüstrideki yeri ve önemi, çizim araç gereçleri, yazı ve rakamlar, çizgi ve çeşitleri. Geometrik çizim yapmak. Görünüş Çıkarma ve izdüşümü kavramının tanım ve sınıflandırılması. İzdüşümü düzlem çeşitleri. Ölçülendirme yapmak. Perspektifin tanımı ve önemi. Tek ve iki görünüşle ifade edilen parçaların perspektifini çizme. Üç görünüşle ifade edilen parçaların perspektifi. Dairenin perspektifi. Kesit almanın tanımı ve önemi. Kesit çizgileri ve açıları, tarama ilkeleri. Kesit uygulamaları. Toleranslandırma. Yüzey işleme işaretleri.

Fizik

Birim sistemleri. Vektörler, kuvvet ve  moment. Denge ve denge şartları. Ağırlık merkezinin bulunması. Hareket kanunları. İş, güç, enerji. Isı ve sıcaklık. Isı geçişi ve Isı geçişi türleri (İletim, taşınım ve ışınım). Temel akışkan özellikleri, akış türleri ve debi hesabı. Kanal ve borularda akış. Basınç kaybı.

Teknik Resim

Teknik resmin endüstrideki yeri ve önemi, çizim araç gereçleri, yazı ve rakamlar, çizgi ve çeşitleri. Geometrik çizim yapmak. Görünüş Çıkarma ve izdüşümü kavramının tanım ve sınıflandırılması. İzdüşümü düzlem çeşitleri. Ölçülendirme yapmak. Perspektifin tanımı ve önemi. Tek ve iki görünüşle ifade edilen parçaların perspektifini çizme. Üç görünüşle ifade edilen parçaların perspektifi. Dairenin perspektifi. Kesit almanın tanımı ve önemi. Kesit çizgileri ve açıları, tarama ilkeleri. Kesit uygulamaları. Toleranslandırma. Yüzey işleme işaretleri.

Bilgisayar Destekli Çizim I

Ekran düzenleme ve çizim yardımcı komutlarıyla BDÇ yazılımını çalıştırma seçeneklerini seçme.  Ekran görüntü ve çizim ayarlarının yapma ve BDÇ yazılımını kapatma. Temel çizim komutlarını kullanarak çizim yapma ve koordinat sistemlerini kullanma. Çizim komutlarını kullanarak teknik resim çizme. Çizimlere yazı ekleme. Düzenleme komutlarını kullanabilme. Çizim elemanlarının özelliklerini değiştirme. Çizim elemanlarını çoğaltma. Ölçülendirme ayarlamasını yapma. Ölçülendirme komutlarını kullanma. Ölçüleri değiştirmek, yüzey işleme işareti eklemek ve tolerans ekleme.  BDÇ yazılımları arasında 2B (iki boyutlu)  veri transferi yapabilme. 2B (iki boyutlu) veri transferi için dosya uzantılarını kullanma. Çıktı alma.

Bilgisayar Destekli Çizim II

Üç boyutlu çizim program komutları ve BDÇ yazılımının çalıştırma. Menü ve araç çubuklarının kulanma. Taslak çizim yapmak ve taslak çizim komutlarının çalıştırma. Taslak ölçülendirme komutlarının kullanım. Üç boyutlu katı modelleme yapmak. Döndürerek katı oluşturma ve süpürerek katı oluşturma. Katı modellerde aynalama. Üç boyutlu yüzey modelleme. Üç boyutlu model montajı. Üç boyutlu modelin teknik resmini oluşturmak. Temel görünüşün oluşturulması. Yardımcı görünüşlerin oluşturulması ve görünüşlerin ölçülendirilmesi. BDÇ yazılımları arası veri dönüşümleri yapmak.

Bilgisayar Destekli Üretim I

Çalışma ekranı ve çizim ayarlarını yapma. Çizim komutları ve çizim yapma. Çizimleri, hazır modelleri düzenleme. Kütük oluşturma (kaba parça şeklini belirleme). 3B Çizim komutları ve 3B çizim yapma. Çizimleri, hazır modelleri düzenleme. 3B Kütük oluşturma seçenekleri (kaba parça şeklini belirleme). Referans noktası belirleme. Katı model parça üzerinde unsur tanımlama. İki boyutlu işlenecek parçayı işleme kısmına aktarma, takım yolunu belirme, kullanılacak kesici uç ve uç tutucu seçme, kesici uç ve takım tutucu oluşturma. Kullanılacak işlemi seçme, alın tornalama işlemi, kaba tornalama işlemi, hassas (finish) tornalama işlemi. Kaba kanal tornalama işlemi, Hassas kanal tornalama işlemi. Delik delme işlemi. Delik tornalama işlemi. Diş çekme işlemi. Takım yollarının simülasyonu yapma. Üç boyutlu işlenecek parçayı işleme kısmına aktarma, Unsur tanımlama. Takım yolunu belirme. Kullanılacak kesici uç ve uç tutucu seçme, kesici uç ve takım tutucu oluşturma. Kullanılacak işlemi seçme. Alın tornalama işlemi. Kaba tornalama işlemi. Hassas (finiş) tornalama işlemi. Kaba kanal tornalama işlemi. Hassas kanal tornalama işlemi. Delik delme işlemi. Delik tornalama işlemi. Diş çekme işlemi. Takım yollarının simülasyonu yapma. NC kodlarını türetmek için tezgâh kod türetici (postprocessor) seçme. NC kodlarını türetmek. CNC torna tezgâhına veri aktarma yöntemleri. CNC torna tezgâhından veri aktarma yöntemleri. CNC torna tezgâhı parça işlemek için hazırlama.

Bilgisayar Destekli Üretim II

İki boyutlu işlenecek parçayı işleme kısmına aktarma. Takım yolunu belirme. Kullanılacak kesici uç ve uç tutucu seçme, kesici uç ve takım tutucu oluşturma. Kullanılacak işlemi seçme. Yüzey frezeleme işlemi. Kaba ve ara kaba frezeleme işlemi. Delik delme işlemi. Profil frezeleme işlemi. Kanal frezeleme işlemi. Hassas (finish) frezeleme işlemi. Takım yollarının simülasyonu yapma. Üç boyutlu işlenecek parçayı işleme kısmına aktarma. Takım yolunu belirme. Kullanılacak kesici takım ve takım tutucu seçme, kesici takım ve tutucu oluşturma. Kullanılacak işlemi seçme. Yüzey frezeleme işlemi. Kaba ve ara kaba frezeleme işlemi. Delik delme işlemi. Profil frezeleme işlemi. Kanal frezeleme işlemi. Helis frezeleme işlemi. Hassas (finish) frezeleme işlemi. Hassas yüzey ve kenar temizleme işlemi. Takım yollarının simülasyonu yapma. 4 eksen frezeleme işlemi yapma. İndeksleme 4 eksen işleme. Sürekli (simültane) 4 eksen işleme. Delik delme. Yüzeye profil sarma (Wrap). Kaba frezeleme yapmak. Finiş frezeleme yapmak. Takım yollarının simülasyonu yapma. Kullanılacak 5 eksen işlemi seçme. Kaba frezeleme işlemi. Delik delme işlemi. Profil frezeleme işlemi. Yan duvar işleme (Swarf). Hassas (finiş) frezeleme işlemi. Takım yollarının simülasyonu yapma. NC kodlarını türetmek için tezgâh kod türetici (postprocessor) seçme. NC kodlarını türetmek CNC freze tezgâhına veri aktarma yöntemleri. CNC freze tezgahından veri aktarma yöntemleri. CNC freze tezgâhı parça işlemek için hazırlama. Oluşturulan takım yolu ile CNC frezede parça işleme.

Temel İmalat İşlemleri

Eğe, kesici çeşitleri, ölçme, kontrol ve markalama aletleri, kesme ilkeleri ve çeşitleri. Malzemeye uygun kesme takımları, ayaklı zımpara taşı tezgâhları, matkap bileme. Matkap çeşitleri, matkap uç açıları, delinecek parça ve matkapların malzeme özellikleri, delik delme işlem sırası, devir hesabı. Rayba, kılavuz, pafta çeşitleri, vida tarakları, kılavuz ve pafta ile vida açma işlem sırası. Torna tezgahı çeşitleri, kısımları, tornalama çeşitleri, aynalar, yataklar, kesici takımlar. Torna kalemleri, çeşitleri, punta matkabı, devir sayısı ilerleme miktarı hesapları, alın ve silindirik tornalama işlem sırası. Yüzey pürüzlülüğü, kanal kalemi çeşitleri, açıları, bilenmesi, ölçü aletleri. Konik tornalama yöntemleri, koniklik hesabı, koniklik ölçme mastarları. Matkap çeşitleri, kademeli delik delme esasları, tırtıl çeşitleri. Vida çeşitleri, mastarları, vida kalemi çeşitleri, kör deliğe vida açma, vidalarda ağız sayısı. Makine raybası çeşitleri, tornada raybalama teknikleri, iş parçası rayba eş eksenli bağlama tekniği. Freze tezgâhları, yüzey frezeleme çakıları, çakı bağlama elemanları, talaş derinliği ve ilerleme hızı hesapları, Frezeleme yönleri, iş parçasını paralel bağlama. Kanal ve cep freze çakı çeşitleri, kanal frezeleme emniyet tedbirleri Delik büyütme aparatları, faturalı delik büyütme, frezede basit bölme, bölme aparatları. Taşlama tezgâhları, taşlama taşı çeşitleri ve özellikleri. Dengeleme metotları, taşın bağlama teknikleri. Taş bileme tekniği.

İmalat İşlemleri-I

Kare vida tanımı ve özellikleri. Kare vida açma teknikleri. Kare vida kesicileri. Kare vida kesicilerin tezgâha bağlanması. Kare vida çekmede göz önüne alınacak hususlar. Trapez vida tanımı ve özellikleri. Trapez vida açma teknikleri. Trapez vida kesicileri. Trapez kesicilerin tezgâha bağlanması. Trapez vida çekmede göz önüne alınacak hususlar . Yuvarlak vida tanımı ve özellikleri. Yuvarlak vida açma teknikleri. Yuvarlak vida kesicileri. Kesicilerin tezgâha bağlanması. Vida çekmede göz önüne alınacak hususlar. Çok ağızlı vida tanımı ve özellikleri. Çok ağızlı vida açma teknikleri. Çok ağızlı vida kesicileri. Kesicilerin tezgâha bağlanması. Vida çekmede göz önüne alınacak hususlar. Yayların tanımı,  özellikleri, çeşitleri, kullanım alanları. Yay hesaplama. Tornada yay sarma. Kaçık merkezli tornalama işleminin tanımı. Kaçık merkezli tornalama işleminde dikkat edilecek hususlar. Kaçık merkezli (eksantrik ) iş parçasının kullanıldığı yerler. Markalama yapmak. Toleranslara göre ölçme ve kontrol yapabilmek. Yatakların tanımı ve çeşitleri. Yatakların kullanım alanları. Yataklarla tornalama. Yatakların kullanılmasında dikkat edilecek hususlar. Özel Tornalama İşlemleri (Pens çeşitleri ve özellikleri, Penslerle tornalama, Mengeneli ayna tanımı ve özellikleri, Mengeneli aynada tornalama, İş kalıpları ve özellikleri, İş kalıpları ile tornalama). Düz dişli çarkın tanımı ve kullanım yerleri. Düz dişli çark hesaplamaları. Modül freze çakısını seçmek. Düz dişli çark imalat teknikleri. Modül kumpası ile açılan dişlinin kontrolü. Helis dişli çarkın tanımı ve kullanım yerleri. Helis dişli çark imalat teknikleri. Helis dişli çark hesaplamaları. Modül freze çakısını seçmek. Modül kumpası ile açılan dişlinin kontrolü.

İmalat İşlemleri-II

Kramayer dişli çarkın tanımı ve kullanım yerleri. Kramayer dişli çark imalat teknikleri. Kramayer dişli için modül freze çakısını seçmek. Modül kumpası ile açılan dişlinin kontrolü. Konik dişli çarkın tanımı ve kullanım yerleri. Konik dişli çark imalat teknikleri. Konik dişli çark hesaplamaları. Konik dişli modül freze çakısını seçmek. Modül kumpası ile açılan dişlinin kontrolü. Sonsuz vida ve karşılık dişli çarkı tanımı ve kullanım yerleri. Sonsuz vida ve karşılık dişli çarkı imalat teknikleri. Sonsuz vida ve karşılık dişli çarkı hesaplamaları. Modül freze çakısını seçmek. Modül kumpası ile açılan dişlinin kontrolü. Zincir dişli tanımı ve kullanım yerleri. Zincir dişli imalat teknikleri. Zincir dişli hesaplamaları. Zincir dişli için freze çakısını seçmek. Delik taşlama (Tanımı ve önemi,  Kullanılan araç ve gereçler,  Delik taşlamada ölçme ve kontrol). Konikliğin tanımı ve özellikleri. Koniklik hesaplama. Konik taşlama, tanımı ve önemi.  Kullanılan araç ve gereçler.  Konik taşlamada ölçme ve kontrol. Puntasız taşlama tezgâhları. Puntasız taşlama, tanımı ve önemi. Puntasız taşlamada Kullanılan araç ve gereçler. Puntasız taşlama. Ölçme ve kontrol. Alet bileme taşları. Alet bileme tezgâhları ve kullanılan aparatlar. Tek ağızlı kesicilerin bilenmesi. Çok ağızlı kesicilerin bilenmesi.

CNC Freze Teknolojisi

CNC freze tezgâhının özellikleri, kısımları ve çalışma prensipleri, Tezgâh koordinat eksenleri ve referans noktaları. Kontrol panel çeşitleri. Kesici çeşitleri, özellikleri ve kullanım yerleri. Parçalar üzerindeki sıfır noktaları. Kesme derinliği, işlem açısı ve ilerlemelerin verilmesi. CNC Freze tezgâhlarında programlama esasları. CNC Freze tezgâhlarında hareket sistemleri. Simülasyonun tanımı ve önemi. Simülasyon programları. CNC frezede çevrimleri kullanılarak programlama (dikdörtgen cep frezeleme, dairesel cep frezeleme, delik delme, klavuz çekme ve delik genişletme çevrimleri). CNC frezede alt program kullanarak programlama. CNC freze tezgâhlarında bulunan alarm seçenekleri. Ölçme ve kontrol. 

CNC Torna Teknolojisi

CNC torna tezgâhının özellikleri  ve kısımları. CNC torna tezgâhının çalışma prensipleri. Tezgâh koordinat eksenleri. Referans noktaları. Kontrol panel çeşitleri, tuşları ve özellikleri. Kesici ve iş parçası malzemesi ilişkisi. Kesici çeşitleri, özellikleri ve kullanım yerleri. Takım telafi ayarları. Takım tutucular ve bağlama elemanları. Parçalar üzerindeki sıfır noktaları. Sıfırlamada kullanılan elemanların özellikleri. İşlenecek parçaya göre takımı sıfırlama. Takım ayarında kullanılan eleman ve özelikler. Kesme derinliği, işlem açısı ve ilerlemelerin verilmesi. Takım kaba işleme derinlik hesabı. Bağlama aparatları. Bağlama kontrol aletleri. İş parçası sıfırlama yöntemleri. CNC torna tezgâhlarında programlama esasları. Konumlama sistemleri, İşlem komutları, hazırlık komutları, yardımcı komutlar ve özel komutlar. CNC Torna tezgâhlarında hareket sistemleri. Koordinat sistemleri, hareket şekilleri, kumanda tipleri ve eksenler. Simülasyonun tanımı ve önemi.  Simülasyon programları. CNC tornada çevrimler kullanılarak programlama (alın tornalama, boyuna kaba tornalama, yarıçap pah, profil kaba, kanal açma, boşluk kanal, derin delik delme ve diş açma çevrimi). Alt programlama tekniği. CNC tornada alt program kullanarak programlama. CNC tezgâhlarında bulunan alarm seçenekleri. Programlamada kullanılan hata kodları. Tezgâh ilerleme mod ayarları. Ölçme ve kontrol.

Malzeme Teknolojisi

Teknik alanda kullanılan malzemeler. Atomik yapı ile ilgili temel kavramlar. Katılaşma ve ergime ile ilgili temel kavramlar. Saf ve alaşım halindeki metallerin katılaşma ve soğuma eğrileri. Katılaşma esnasında dendrit ve tane oluşumu Kristal kusurlar. Saf metal, Ara faz veya bileşik ve katı çözelti. Alaşımlı çeliklerin standart gösterimleri. Sıvı durumda birbiri içerisinde her oranda çözünen, kısmen çözünen ve sıvı ve katı durumda birbiri içerisinde hiç çözünmeyen alaşımlar. Katı hal dönüşümleri. Saf demirin soğuma eğrisi ve alotropik değişim. Demir sementit faz diyagramı ve demir sementit faz diyagramındaki dönüşümler. Yumuşatma tavı. Normalizasyon tavı. Küreselleştirme tavı. Gerilme giderme tavı. Su verme sertleştirmesi. Martenzitik yapı. Izotermal dönüşüm diyagramları. Menevişleme. Karbürleme ile yüzey sertleştirme. Nitrürleme ile yüzey sertleştirme. Alevle yüzey sertleştirme. Endüksiyonla Sertleştirme. Elastik, plastik deformasyon ve kırılma. Numune örneği alma, kalıplama, taşlama ve parlatma, dağlama. Mikroskoplar ve mikroskopla yapısal değerlendirme. Çekme deneyi sonrası elde edilen gerilme uzama eğrisi. Sertlik ölçme metotları. Darbe deneyi sonrası kırılma enerjisi. Yorulma deneyi sonrası S-N diyagramı. Görsel muayene yöntemi. Penetrant sıvı ile muayene yöntemi. Ultrasonik muayene yöntemi. X ışını ile muayene yöntemi. Manyetik muayene yöntemi.

Mukavemet

Normal kuvvet etkisindeki elemanlar. Burulma momentine maruz elemanlar. Eğilme momentine maruz elemanlar. Birleşik mukavemet hallerine maruz elemanlar. Düşey yüklü elemanlar. Burkulma yükleri altındaki elemanlar.

Makine Elemanları

Sökülemez bağlantı elemanları. Sökülebilen bağlantı elemanları. Mil ve akslar. Yatak elemanları.

İlk Yardım

İlk yardımın temel uygulamaları. Birinci ve ikinci değerlendirme. Yetişkinlerde temel yaşam desteği. Çocuklarda ve bebeklerde temel yaşam desteği. Solunum yolu tıkanıklığında ilk yardım. Dış ve iç kanamalar. Yara ve yara çeşitleri. Bölgesel yaralanmalarda, baş ve omurga kırıklarında ilk yardım. Üst ekstremite kırık, çıkık ve burkulmalarında ilk yardım. Kalça ve alt ekstremite kırık, çıkık ve burkulmalarında  ilk yardım. Acil bakım gerektiren hastalıklarda ilk yardım. Zehirlenmeler, sıcak çarpması, yanık ve donmalar. yabancı cisim kaçmalarında ilk yardım. Acil taşıma teknikleri. Kısa mesafede hızlı taşıma teknikleri. Sedye oluşturarak hasta veya yaralıları taşıma.

İş Güvenliği

Genel olarak kaza. İş kazalarının istatistiksel analizi. Meslek hastalıkları. İş kazalarının sebepleri ve kaza zinciri. İş kazaları ve meslek hastalıklarının önemi ve etki alanı. İşçi sağlığı ve iş güvenliği açısından ergonomik yaklaşım. Makine sektöründe iş kazaları ve meslek hastalıkları risklerinde insan faktörünün önemi ve etkileri. Makine sektöründe iş yeri ortamında yakın çevre fonksiyonlarının iş kazaları ve meslek hastalıkları riskleri ve iş güvenliği. Makine sektöründe yakın çevreden genel çevreye yayılan sızıntı ve kaçakların meslek hastalıkları riskleri ve iş güvenliği. Makine sektöründe çalışma ortamında genel çevre fonksiyonlarının iş kazaları ve meslek hastalıkları riskleri ve iş güvenliği. Yangın ve korunma. İlk yardım. İşçi sağlığı ve iş güvenliği mevzuatı. Genel olarak iş güvenliği.

İşletme Yönetimi-II

Planlama yapmak. Örgütleme yapmak. Yöneltmek. Koordinasyon sağlamak. Denetim yapmak. İş analizi yapılmasını sağlamak. İnsan kaynaklarını planlamak. İşgören adayı bulmak. İşgöreni seçmek. İşe alıştırma(oryantasyon) eğitimi vermek. İşgören performansını değerleme. İşgörenin eğitilmesini sağlamak. Kariyer planlaması yapmak. İş değerleme. ücretlendirmek. Üretimi planlamak. Üretimin gerçekleşebilmesi için örgütleme yapmak. Üretimin gerçekleşebilmesi için örgütleme yapmak. Kapasite ve stok planlaması. Hedef pazarı belirlemek. Ürün geliştirme. Fiyatlandırma politikalarını belirlemek. Tutundurma politikalarını belirlemek. Dağıtım politikalarını belirlemek. Müşteri ilişkilerini yönetmek. Gelir ve gider hesaplarını yönetmek. Borç ve alacakları yönetmek. Varlıkları yönetmek. Kaynakları yönetmek.

İşletme Yönetimi-I

Mikroekonomik verileri takip etmek. Makroekonomik göstergeleri analiz etmek. Pazardaki boşlukları tespit etmek. Yatırım alternatiflerini değerlendirerek en uygun olanını seçmek. Yapılabilirlik çalışmalarını yürütmek. İşletmenin çevresini tanımak. Talep analizi ve tahmini yapmak. İşletmenin kuruluş yerini belirlemek. İşletmenin hukuksal yapısını belirlemek. İş yerinin kapasitesini belirlemek. Toplam yatırım maliyetini belirleyerek finansmanını sağlamak. Tahmini gelir-gider hesabını yapmak. İş yeri ve üretim planı yapmak. Yatırımın kurulum işlemlerini yürütmek. Uygun yapıyı oluşturup iş yerini açmak.

Mesleki İngilizce -II

Makine elemanlarının İngilizce karşılıkları. Makine imalatında ve endüstriyel kalıpçılıkta kullanılan bilgisayar destekli tezgâhlar ve tezgâh elemanları. Makine imalatında ve endüstriyel kalıpçılıkta kullanılan malzemeler ve ilgili teknik terimler. CAD yazılımlarında kullanılan menülerin İngilizce karşılıkları. CAM yazılımlarında kullanılan menülerin İngilizce karşılıkları. Teknik resimde kullanılan araç - gereçler ve temel kavramlar. Ölçülerin ifade edilmesi ve ölçü aletleri. Hidrolik ve pnömatik sistemlerde kullanılan temel kavramlar. Toplam kalite yönetimi ile ilgili temel kavramlar. Üç boyutlu tarama yapmak ve çıktı almak. Kaynakçılıkta kullanılan temel kavramlar.

Mesleki İngilizce -I

Mesleki yabancı dil yeterliklerine temel teşkil edecek genel İngilizce bilgilerinin güncelleştirilerek tekrarı. Makine imalatı alanında sıklıkla kullanılan terim, kelime ve kavramlar. Makine imalat atölyesinde kullanılan el aletleri. Makine imalat atölyesinde kullanılan tezgahlar ve elemanları. Temel tanımlama kalıpları.  Sayısal değer ve miktarlar. Matematiksel terimler ve dört temel işlem. Şekiller ve renkler. Bir, iki ve üç boyutlu şekiller. Düz ve eğri kenarli şekiller. Açılar.

İletişim

Sözlü İletişim kurmak. Yazılı İletişim kurmak. Sözsüz İletişim kurmak. Biçimsel (Formal) İletişim kurmak. Biçimsel Olmayan (İnformal) İletişim kurmak. Örgüt dışı iletişim kurmak.

Kaynak teknolojisi

Gaz ergitme kaynağı. Elektrik ark kaynağı. MIG/MAG kaynağı. TIG kaynağı.

Bilgi ve İletişim Teknolojisi

İnternet ve internet tarayıcısı. Elektronik posta yönetimi. Haber grupları / forumlar. Web tabanlı öğrenme. Kişisel web sitesi hazırlama. Elektronik ticaret. Kelime işlemci programında özgeçmiş. İnternet ve kariyer. İş görüşmesine hazırlık. İşlem tablosu. Formüller ve fonksiyonlar. Grafikler. Sunu hazırlama. Tanıtıcı materyal hazırlama.

Kalite Güvencesi ve Standartları

Kalite kavramı. Standart ve  standardizasyon. Standardın üretim ve hizmet sektöründe önemi. Yönetim kalitesi ve standartları. Çevre standartları. Kalite yönetim sistemi modelleri. Kalite yönetim sistemi modelleri stratejik yönetim. Stratejik yönetim. Yönetime katılma. Süreç yönetim sistemi. Kaynak yönetimi sistemi. Efqm mükemmellik modeli. Üretimde kalite kontrolü. Muayene ve örnekleme. Toplam Kalite Kontrol. Kontrol Diyagramları. İstatistiksel Dağılımlar.

Araştırma Yöntem ve Teknikleri

Araştırma konularını seçme. Kaynak araştırması yapma. Araştırma sonuçlarını değerlendirme. Araştırma sonuçlarını rapor haline dönüştürme. Sunuma hazırlık yapma. Sunumu yapma.

Bilgisayarlı Tümleşik Üretim

Bilgisayarlı tümleşik üretim sistemleri. Bilgisayar destekli üretim sistemleri. Bilgisayar destekli üretime destek sistemleri. Endüstriyel robotlar. CAD/CAM sisteminin incelenmesi.

Tersine Mühendislik ve Kalite Kontrol

3B Optik Ölçme Sistemi. Kalibrasyon ve tarama yapılması. Verilerin optimize edilmesi. Tersine mühendislik. Kalite kontrol. Fotogrametrik ölçüm sistemi. Yardımcı ekipmanların konumlandırılması. Çekim yapılması. Fotoğrafların sayısallaştırılması. Noktaların dışarı aktarılması.
Tahribatsız Muayene Yöntemleri

Alışılmamış Üretim Yöntemleri

Elektro erozyon tezgâhının özellikleri.  Elektro erozyon tezgâhının kısımları. Elektro erozyon tezgâhının çalışma prensipleri. Tezgâh koordinat eksenleri . Referans noktaları. Kontrol panel çeşitleri. Kontrol panel tuşları ve özellikleri. Elektro erozyon tezgâhı işleme yöntemleri. Elektrot malzemeleri. Di elektrik sıvılar. Elektrot ve parça konumlandırma yöntemleri. Parça sıfırlama yöntemleri. Elektro erozyon tezgâhı işletim modları. Elektro erozyon tezgâhı işleme parametreleri. Örnek parça işleme uygulamaları. Tel erozyon tezgâhının özellikleri. Tel erozyon tezgâhının kısımları. Tel erozyon  tezgâhının çalışma prensipleri.  Tezgâh koordinat eksenleri. Referans noktaları. Kontrol panel çeşitleri. Kontrol panel tuşları ve özellikleri. Tezgâh programlama yöntemleri. Tel erozyon tezgâhı işleme yöntemleri. Kesici tel malzemeleri ve özellikleri. Tel bağlama yöntemleri. Tel pozisyonlama seçenekleri. İş parçası bağlama yöntemleri. Kesme sıvısı çeşitleri ve özellikleri. CNC tel erozyon tezgâhlarında programlama esasları Konumlama sistemleri. Mutlak konumlama sitemi. Artımlı konumlama sistemi. ISO İşlem ve hazırlık komutları. Tel hareket yönü seçimi. Çap telafileri ve ötelemeler (offset). Eğim açısı ayarlamak. Simülasyon yapma seçenekleri. Köşe ve eğimlerde güç dürme fonksiyonları.  Jeneratör değerlerinin düzenleme işlemleri. Parça işleme örnekleri.

Ölçme ve Kontrol

Kumpaslar. Mikrometreler. Açı ölçümü. Yüzey pürüzlülüğü ölçümü. Vidaları ölçmek. Dişli çarkları ölçmek. Mastarlar ve optik camlarla yüzey kontrolü yapmak. Şekil tolerans kontrolü yapmak. Şekil tolerans kontrolü yapmak. Boyut tolerans kontrolü yapmak.

Sistem Analizi ve Tasarımı

Fizibilite çalışması. Projenin gerçekleştirilmesi. Projenin rapor haline dönüştürülmesi. Projenin sunumu.

Mekanizma Tekniği

Mekanizmalara ilişkin temel kavramlar. Çeşitli mekanizma örnekleri. Mekanizma serbestlik derecesi. Uzay serbestlik derecesi. Mafsal serbestlik derecesi. Hareket analizi. Mekanizma boyutlandırma kuralları. Dört çubuk mekanizması hareket analizi. Krank biyel mekanizması hareket analizi. Grashof teoremi. Krank biyel mekanizmasında uzuvlar ve tam dönme şartı. Mekanizmalarda kritik bağlama açısı.

Termodinamik

Temel kavramlar (sistem, çevre, hal değişimi, çevrim,). Termodinamiğin sıfırıncı kanunu. Isı ve iş dönüşümleri. Saf maddenin termodinamik özellikleri (özellik bağıntıları, p-v, T-s diyagramları). İdeal gaz denklemi ve İdeal gazların hal değişimleri. Termodinamiğin 1. Kanunu. Termodinamiğin 2. kanunu. Motor çevrimleri, çevrimlerin karşılaştırılması. İçten yanmalı motorlarda iş, verim, güç. Motor performans karakteristikleri. Yakıtlar, fiziksel ve kimyasal özellikleri, yanmanın fiziksel analizi, kimyasal özellikleri, Buji ile ateşlemeli motorlarda yanma. Sıkıştırma ile ateşlemeli motorlarda yanma yakıtların sınıflandırılması, hidrokarbonlar, alkoller ve türevleri, yanmanın sınıflandırılması, yanma denklemleri. Yanma sonu ürünler ve analizleri, yakıt ve yanma ile ilgili tablolar, alternatif yakıtlar ve yanma. Motorlarda yanmadan kaynaklan vuruntu, yakıtların buharlaşması, vuruntu mukavemeti.

Makine Tasarımı

Malzeme seçimi. İmalatta dikkate alınması gereken hususlar. Tasarım kriterleri.

İş Kalıpları

Delme kalıp tasarımı ve kalıp elemanlarının yapım resimlerinin çizimi. Delme kalıp elemanlarını işleme. Delme kalıbı elemanlarının montajı. Delme kalıbını deneme. Bağlama kalıp tasarımı ve kalıp elemanlarının yapım resimlerinin çizimi. Bağlama kalıp elemanlarını işleme. Bağlama kalıbı elemanlarının montajı. Bağlama kalıbını deneme.

Kesici Takım Teknolojisi

Talaşlı imalat ve kesici takımlar. Kesici takım malzemeleri. Kesici takım geometrisi ve seçimi. Kesici takım ömrü ve aşınma. Takım tespit sistemleri.

Hidrolik Pnömatik

Hidrolik devre elemanlarını tanımak. Hidrolik devre şeması oluşturmak. Hidrolik Sistemlerin Arızalarını tespit etmek. Hidrolik arızaları gidermek. Pnömatik devre elemanlarını tanımak. Pnömatik devre şeması oluşturmak. Elektropnömatik sistemler oluşturmak. Pnömatik sistemlerin arızalarını tespit etmek. Pnömatik arızaları gidermek. Sistemlerin peryodik kontrollerini yapmak. Sistemlerin peryodik bakımlarını yapmak. Arıza tespiti yapmak. Arızalı makinenin onarımını yapmak.

Bu konuyu yazdır

  KAMALAR
Yazar: onxcodex - 21-03-2017, Saat: 22:08 - Forum: K - L - Yorum Yok

1)   Enine   kamalar:   Takıldığı   milin   eksenine   paralel   olarak   etkiyen   kuvvetleri karşılamak  için  kullanılır  .  Enine  kamalarda  kamanın  eğimi  çalışma  şartlarına  bağlı olarak  değişiklik  gösterir.  Sık  sık  çözülmesi  gerekmeyen  yerlerde  (ayar  kamalarında)1/50……1/100, kendiliğinden çözülmemesi gereken yerlerde 1/15………1/20 alınır. Bu tür kamalarda çekme dayanımı 60 N/mm2 olan sade karbonlu çelikler kullanılır.
2) Boyuna kamalar: Boyuna kamalar mil eksenine paralel olarak çalışan kamalardır. Uygu  kamaları,  Eğimli  (sıkıştırılabilen)  kamalar  ve  yarım  ay  kamalar  olmak  üzere  üç çeşittir.Boyuna  kamalar  genellikle  karbonlu  çelikten  istek  üzerine  de  ıslah  çeliğinden  ve sementasyon  çeliğinden  yapılırlar.  Piyasada  kama  çeliği  adı  altında  satılırlar.  Kama çeliklerinin 25 mm’ ye kadar olanlarının çekme dayanımları 50 N/mm2, 25 mm’ den yukarı olanların çekme dayanımları 60 N/mm2  dir. Kama çelikleri düz, parlak ve hassas ölçülü olarak kare dikdörtgen ve yatık dikdörtgen şeklinde imâl edilirler.
a-  Uygu  kamaları  (Eğimsiz):  Uygu  kamaları  paralel  yüzlü  olup            yan  yüzeyleri  ile döndürme momenti iletirler. Kama, mil üzerinde oynamayacak şekilde yuvasına oturtulur
ve  mil  üzerindeki  kanal  içerisine  sıkıca  alıştırılır.  Bu  kamalar,  mil üzerindeki oynamaları önlemek  için  cıvata  veya  pimlerle  tespit  edilebilirler.  Kamanın  sırtı  ile  göbek  kanalının tabanı  arasında  az boşluk  vardır.  Kamalar  TS  147/9′da  kalın şekilli TS 147/10′da takım tezgahları  için  TS  147/11′de  ince  şekilli  uygu  kamalarının  kama  ölçüleri  ile  mildeki  ve göbekteki     kanalların      ölçüleri verilmiştir

Bu konuyu yazdır

  PERNO BAĞLANTILARI
Yazar: onxcodex - 21-03-2017, Saat: 22:06 - Forum: O - P - Yorum Yok

Pernolar

Makine parcalarnı birbirine oynak bir şekilde bağlayan silindirik makine elemanlarına perno denir. Pernolar, gene/ makine imalatında, madencilikte, motorlu taşıt, lokomotif ve vagon yapımında kullanılır. Şekil 2.16 da bir biyelin çatal mafsalinda kullanılan bir pernonun montaj resmi görülmektedir. Pernolar civatalarda oldugu gibi kesilmemiş gibi gösterilirler. Pernolar genellikle sade karbonlu akma çelikten, sementasyon ve yay çeliginden yapılırlar. İstendiginde üzerleri krom kap/ama, bakır kaplama ve fosfaltlama yapılabilir. Genel olarak çapları h11 toleransında işlenir. Çalişma şartlarına göre bu tolerans degişebilir. Sementasyonla 55- 60 HRC ye sertleşebilir.

Bu konuyu yazdır

  PİM BAĞLANTILARI
Yazar: onxcodex - 21-03-2017, Saat: 22:05 - Forum: R - S - Yorum Yok

PİM  BAĞLANTILARI
Pimler 


Özellikleri ve Malzeme 


Pimler boyuna nazaran çapları çok küçük olan makine elemanlarıdır. Şekillerine göre; silindirik, konik veya çentikli olabilir Şekil-1.1. Ana görevleri parçaların karşılıklı durumlarını tesbit etmek, emniyete almak ve iki parçayı birleştiren yüzeylerdeki kuvvetleri karşılaştırmaktır. 
 Pim çeşitleri 

Silindirik pimler toleranslı olarak işlenir ve daha ziyade merkezleme işlerinde kullanılır. Bu pimler yerlerine toleranslı olarak monte edildiğinden, pim deliklerininde hassas bir şekilde işlenmesi gerekir. Çentikli pimlerde deliklerin hassas işlenmesine gerek olmadığı için daha ucuzdur. Fakat merkezleme işlerinde silindirik pimler kadar iyi netice vermezler. 
Konik pimler merkezleme için en iyi sonucu verir. Konik pimler istenildiği kadar sökülüp takılabilir. Konik pim delikleri için merkezlenecek parçalar monte edilip beraber delindikten sonra raybalanır. Bu nedenle konik pimlerle merkezleme diğer pimlere göre pahalıdır. 
Pratikte pimlerin imalatında en çok kullanılan çelik malzeme soğuk çekilmiş St 50 bazen St 60 çeliğidir. Özel hallerde bakır, prinç ve aluminyumdan yapılmış pimler kullanılır. Değişik pim malzemeleri için müsaade edilen gerilme değeri Tablo-1.1’de verilmiştir. 

Tablo: Pim ve pernolar için müsaade edilen gerilme değerleri 
Malzeme 
Statik G.değişken T.değişken Statik G.değişken T.değişken 
St37, 9S20,4.6 8,0 5,5 3,5 5 3,5 2,5 
St50,6.8 11,0 8,0 5,0 7,0 5,0 3,5 
St60,C35,C45,8.8 13,0 9,5 6,0 8,5 6,0 4,2 
St70 15,0 11,0 6,8 10,0 6,8 4,8 
Çentikli pimler için bu değerlerin yaklaşık %70’i alınır. 

Pimlerin Hesabı 
Şekil-1.2’de bir dişli çarkın mil üzerine radyal pimle bağlantısı gösterilmiştir. Bağlantının ileteceği döndürme momenti ’nin etkisi altında pim kesilmeye, pimin mil ve göbek ile olan dayanma yüzeyleri ise ezilmeye zorlanır. Buna göre pimi kesmeye zorlayan teğetsel kuvvet olup pimdeki kesilme gerilmeleri  şeklinde yazılır.

Bu konuyu yazdır

  Aks (makine elemanı)
Yazar: onxcodex - 21-03-2017, Saat: 22:02 - Forum: A - B - Yorum Yok

Dingil, ya da aks yalnızca eğilme gerilmelerinin etkisinde kalan, burulma gerilmelerinin etkisinde olmayan yani herhangi bir güç aktarmayan destekleme elemanıdır. Burulmaya da zorlanan makine elemanlarına mil denir.

Genellikle tren, otomobil gibi ulaşım araçlarında, kendisine bağlı tekerlek ya da makine konstrüksiyonlarında taşıdığı dişli çarkları desteklemekle görevli elemanlar için kullanılır.

Bu konuyu yazdır

  Boru
Yazar: onxcodex - 21-03-2017, Saat: 22:00 - Forum: A - B - Yorum Yok

Boru, genelde tesisat yapımında kullanılan, içi boş silindir şeklinde bir malzemedir. Kullanım yerine göre seramik, plastik, metal gibi malzemelerden imal edilebilir. Boruların malzeme tipi ve imalat yöntemlerine göre değişik imalat ve ölçü standartları vardır.

Kullanım Yerleri
Su tesisatları
Gaz ve akışkan içeren tesisatlar
Yapı iskeleleri
Çelik konstrüksiyon yapı imalatı
Mekanik sistemlerde yapı elemanı
Konveyör bantlarda dönen eleman
Sıkıştırma elemanı
Rulman
Yapı projelerinde beton kazığı
Yüksek sıcaklık ve basınçlı imalat prosesleri
Petrokimya endüstrisi
Petrol kuyuları
Rafineri ekipmanı
Yüksek basınçlı kap imalatı
İmalatı

Metal Borular
Metal boru imalatında üç yöntem kulanılır.
Dikişsiz borular: Çekme
Dikişli borular: Kaynak
Döküm borular: Döküm
Plastik borular ise genelde plastik ekstrüzyon yolu ile imal edilir.
Boru İmalatında Kullanılan Malzemeler
Metal borular: Siyah veya galvaniz çelik, demir, bakır, alüminyum.
Plastik borular: PVC, polietilen ve ABS.
Beton ve betonarme borular: beton ve inşaat çeliği (inşaat demiri).
Genel kullanımın dışında camdan ve seramikden de borular yapılır. Genelde düşük basınçlı uygulamalarda ve tahliye sistemlerinde kullanılır.

Bu konuyu yazdır

  Dişli çark
Yazar: onxcodex - 21-03-2017, Saat: 21:59 - Forum: C - D - Yorum Yok

Dişli çark, bir basit makine örneğidir.

Dişli çarklar.
Dişli çark, hareket aktarmak için kullanılan, üzerine çeşitli profillerde diş açılmış bir makine elemanıdır. Dişli çarklar ile hareketin yönünü değiştirmek, hızını, torkunu ve gücünü birbirlerine bağlı olarak belli bir verim kaybı ile değiştirmek mümkündür.
Düz dişli, sonsuz dişli, helis dişli, konik dişli, çavuş dişli, vb. çeşitleri vardır. Bir dişli çark tek başına kullanılamaz; manalı bir sistem için en az iki dişli çark bulunmalıdır. Dişli çark çifti basit bir makinedir. Kısaca "dişliler" de denir. Otomobil vites kutusu, mekanik saat, mikser, bisiklet, el matkabı gibi makinelerde dişliler vardır.


Formülü
n2.r2=n1.r1
n = dişlinin devir sayısı
r = dişlinin yarıçapı

örneğin; 4.10=20.n2
40=20n2
n2 = 2 bulunur.

  • Profil ölçülerinin belirlenmesinde modül, dp, cp, zincir, triger gibi formlardan yararlanılır. Modül, dp ve cp formlarında bu amaca ek olarak profil açısı bulunur. Profil açısı düz, 15°, 20°, 30° veya 14°30' vb. gibi.

Bu konuyu yazdır

  Triboloji
Yazar: onxcodex - 21-03-2017, Saat: 21:57 - Forum: T - U - Yorum Yok

Tekerleğin icadından önce ağır yükleri silindirik kalaslar üzerinde kaydırarak bir yerden bir yere taşıyan insanlık, bu kalasları ıslatarak sürtünmenin ve aşınmanın önüne geçme konusunda ilk adımları atmıştır. Tekerleğin MÖ 3000'li yıllarda Sümerler tarafından keşfiyle beraber insanlık dönel elemanların yataklama ve bu yataklardaki aşınma problemleriyle tanışmış ve bunlara hal çareleri aramaya koyulmuştur.
Ortaçağda İtalyan mimar ve mühendis Leonardo da Vinci (1452-1519), Fransız fizikçiler Amontons (1663-1705) ve Coulomb (1736-1806), mekanik ile ilgili çalışmalarda bulunmuşlardır. Coulomb sürtünme konusunda bugün de geçerliliğini koruyan sürtünme kanunu'nu ortaya koymuştur. Sıvı sürtünmesi konusunda Newton (1643-1727), Poiseuille (1799-1869), Hagen (1797-1884), Stokes (1819-1903), Reynolds (1842-1912) araştırmalar yapmışlar ve bugünkü Triboloji biliminin temelini atmışlardır.
Alman makine mühendisi Richard Stribeck (1861-1950), kaymalı yataklar üzerinde yaptığı deneylerde sürtünmeye etki edebilecek bütün değerleri sabit tutmuş, devir sayısını ve buna bağlı olarak çevresel hızı değiştirerek bugün Stribeck eğrisi olarak bilinen eğriyi elde etmiştir.
Son yıllarda Türk mühendis Ali Erdemir'in çalışmaları dünyada yankı uyandırmaktadır. Erdemir, R&D ödülünü daha önce 1991 yılında, borik asidin motor ve makinelerde sürtünme ve aşınma özelliğini bularak, 1998 yılında ise geliştirdiği atom karbon bir film kaplama ile sürtünme katsayısını sıfıra indirerek kazanmıştı. Son olarak nanoteknoloji kullanarak geliştirdiği yapay elmas özelliği taşıyan buluşu ile R&D ödülünü 2003 yılında 3. kez kazandı.
Triboloji alanındaki araştırmalar 
Triboloji araştırmaları ve eğitimi üniversitelerin makine mühendisliği ve metalürji bölümlerinde yapılır. Ayrıca birçok sanayi kuruluşları ve araştırma enstitüleri bu konuda kurmuş oldukları (AR-GE) laboratuvarları ile bu konuda incelemeler yapmaktadırlar.
Triboloji alanındaki araştırmalar başlıca üç gruba ayrılır. Bu araştırmalarda genellikle malzemelerin sürtünme katsayısının ve aşınma oranlarının belirlenmesi, sürtünmeyi ve aşınmayı etkileyen doğal mekanizmaların bulunması (atmosfer, yük miktarı, hız, vb.), sürtünmeyi ve aşınmayı azaltacak malzemelerin veya endüstriyel yağlarının bulunması gibi konuları içerir. Bazı durumlarda sürtünmenin azaltılması değil çoğaltılması da gerekebilir. Örneğin fren ve debriyaj malzemelerinin sürtünme katsayılarının yüksek olması tercih edilir.
Sürtünme 
Ana madde: Sürtünme
Sürtünme teknikte, birbiriyle temasta olan ve birbirine göre izafi hareket yapan ya da yapma eğiliminde olan iki cismin harekete karşı gösterdikleri direnç olarak tarif edilir. İki cisim arasındaki izafi hareketi meydana getirmek isteyen kuvvete karşı, cisimlerin temas yüzeyleri arasında hareketi engelleyen ve sürtünme kuvveti olarak tanımlanan bir karşı kuvvet oluşur. Sürtünme kinematik olarak, kayma, yuvarlanma ve kayma ve yuvarlanma şeklinde olur.
Birbirlerine temas eden yüzeyler arasında izafi hareket yoksa statik sürtünmeden söz edilir. İzafi hareket iki cisim yüzeyleri arasında mevcutsa bu durumdaki sürtünmeye dinamik veya kinetik sürtünme denir. Sürtünme kuvveti sabit değildir ve sürtünme katsayısına bağlıdır ve bu katsayının değişimiyle beraber değişir. Sürtünme katsayısı statik sürtünme durumunda en büyük değerini alır. Dolayısıyla sürtünme kuvveti de izafi hareketin başlangıcından hemen önce en büyük değerini almış olur.
İzafi hareket yapan cisimlerin söz konusu yüzeyleri arasına yağlayıcı bir madde konulup konulmaması açısında sürtünme, kuru sürtünme, sıvı sürtünme ve bu iki sürtünme türü arasında kalan yarı sıvı sürtünme olmak üzere üç durumda incelenir.
Aşınma 
Ana madde: Aşınma

Bir sonsuz vida karşılık çarkında oluşan yorulma aşınması.
Aşınma, birbirine temas eden ve birbirlerine göre izafi hareket yapan sürtünme halindeki cisimlerin yüzeylerinde sürtünme etkisiyle oluşan ve istenilmeyen malzeme kaybıdır. Bunun sonucu olarak makine elemanları giderek aşınır ve fonksiyonlarını sıhhatli olarak yerine getiremez hale gelir.
Belli başlı aşınma türleri; adhezyon aşınması (yapışma), abrazyon aşınması, yorulma (pitting)'dır. Korozyon kimyasal ve elektrokimyasal bir aşınma türüdür ve Triboloji biliminin konusu değildir ve burada ele alınmayacaktır.
Adhezyon (yapışma) aşınması 
Birbirine temas eden cisimlerin gerçek temas yüzeyleri aslında çok çok küçük olduğundan çok küçük yüklerde dahi yüksek basınç altındadırlar. Bu durumda malzemeler plastik deformasyona uğrayarak birbirine gerçek temas yüzeylerinden mikro kaynak ile bağlanırlar. Bu sırada iki cisim arasında devam eden izafi hareket sonucu kaynak bağı kopar ve sonuçta cismin birinden malzeme eksilmesi oluşur.
Abrazyon aşınması 
Abrazyon aşınması, birbirine göre izafi hareket yapan iki cisim arasına çevre etkisiyle yabancı sert parçacıkların girmesi ve bu parçacıkların yumuşak yüzeye gömülerek sert yüzeyden sanki eğelercesine veya zımparalarcasına malzeme kaldırmasıyla kendini gösteren bir aşınma türüdür. Sert parçacıklar gömüldükleri yüzeyde de tahribat yaparlar ve yüzeyi hareket yönünde çizerler.
Yorulma (pitting) aşınması 

Küçük temas yüzeyi sonucu oluşan Hertz basınçları.
Yorulma (pitting), dişli çarklar, rulmanlı yataklar, kam mekanizmaları gibi birbirleriyle sürekli temas halindeki yüzeylerde sıkça görülen bir aşınma türüdür. Bu tür makine elemanlarında temas alanları küçük olduğundan temas yüzeylerinde Hertz basınçları meydana gelir. Bu basınçlar sonucu yüzeyin hemen altında kayma gerilmelerine sebebiyet verir. Kayma gerilmelerinin maksimum olduğu noktada plastik deformasyon meydana gelir. Bu deformasyon zamanla yüzeye ilerleyerek yüzeyde çukurcuklar meydana getirir. Bu olaya yorulma aşınması denir.
Kavitasyon aşınması 
Kavitasyon veya çukurlaşma, akım makinelerinin fanlarında görülebilen bir sıvı erozyonu türüdür. Kavitasyon buharlaşma basıncının altına düşen basınçlarda akışkan içinde lokal buharlaşmaların vuku bulması, daha sonra bu gaz boşluklarının çevresindeki sıvıyla hızlıca doldurulması ve bu sırada büyük bir basınç dalgası oluşur. Bu basınç dalgası çevresindeki metale oldukça büyük zararlar verir ve kısa zamanda kavitasyon sebebiyle fan kullanılamaz hale gelir.
Yağlama 
Ana madde: Yağlama

Bir dişli kutusu ve dişli çarklarının yağlanması.
Sürtünmeyi azaltmak, aşınmayı kısmen ya da tamamen önlemek ve sıcaklığın yükselmemesini temin etmek gayeleriyle birbirlerine temas eden makine elemanları arasında yağlayıcılar kullanılırlar. Yağlayıcılar katı, sıvı, yarı katı (gresler) ve gaz yağlayıcılar olmak üzere dört gruba ayrılırlar.
Yağlayıcılar 
Yağlayıcı maddelerden beklenen özellikler kuru ve sıvı sürtünme hallerinde farklıdır. Sıvı sürtünme halinde yağlayıcıların viskozitesi (akışkanlık) önem kazanırken, yarı sıvı sürtünme halinde yağlayıcıların ıslatma kabiliyeti ve buna bağlı olarak kimyasal bileşimi ön plana geçer. Bu sebeple sıvı sürtünme halinde sıvı ve nadiren gaz yağlayıcılar kullanılırken, yarı sıvı sürtünme halinde katı ve katkılı sıvı yağlayıcılar kullanılmaktadır. Adhezyon, abrazyon ve korozyon aşınmalarının önlenmesinde yağlayıcıların önemi çok büyüktür.
Katı yağlayıcılar 
Yarı sıvı sürtünmesi halinde aşınmayı ve enerji kaybını önlemek için sürtünen yüzeylere kuvvetli olarak yapışan bir yağlayıcı tabaka oluşturmak gerekir. Bunu en iyi katı yağlayıcılar yapabilmektedir. Katı yağlayıcılar tek başlarına veya sıvı yağlatıcıların içinde katkı maddesi olarak kullanılırlar. En çok kullanılan katı yağlayıcılar grafit ve molibden disülfittir. Bunların dışında asbest, çeşitli plastikler, mika ve talk da yağlayıcı olarak kullanılmaktadır.
Sıvı yağlayıcılar 
Özellikle kaymalı yataklar gibi sıcaklık yükselmesinin, mahsurlu olduğu ve sürtünme dolayısıyla oluşan ısının çabucak uzaklaştırılmasının gerektiği yerlerde yağlayıcı olarak sıvı yağlayıcılar kullanılır. Sıvı yağlayıcılar organik, madeni ve sentetik yağlar olmak üzere üçe ayrılır.
Organik yağlar genelde gıda olarak tüketildiklerinden ve kısa ömürlü olduklarından pek kullanılmazlar. Sentetik yağlarsa iyi yağlama özelliği göstermelerine rağmen çok pahalıdırlar. Bu sebeplerden ve yağlama performanslarından dolayı madeni yağlar yağlayıcı olarak en çok kullanılan yağlardır. Madeni yağlar genelde ham petrolden distilasyon (damıtma) yöntemiyle elde edilen hidrokarbon bileşikleridir.
Gresler 
Gresler içinde katılaştırıcı katkı maddelerinin bulunduğu sıvı yağlardan oluşmuş yarı katı yağlayıcılardır. Katılaştırıcı madde olarak genellikle alüminyum, baryum, kalsiyum, lityum, sodyum gibi madeni sabunlarla, bentonit ve mika gibi organik esaslı sabun olmayan maddeler kullanılır.

Bu konuyu yazdır

  Sürtünme kuvveti
Yazar: onxcodex - 21-03-2017, Saat: 21:56 - Forum: R - S - Yorum Yok

Sürtünme kuvveti, temas halinde olan iki nesnenin arasında oluşan ve harekete karşı koyan kuvvete verilen isimdir. Bu kuvvetin ortaya çıkması için hareket gerekmez ancak hareketin olduğu durumlardaki (kinetik) sürtünme kuvveti, hareketin olmadığı durumdan (statik) farklıdır.
Bir masayı yatay olarak hareket ettirmeye çalıştığımızı düşünelim. Önce biraz zorlanırız sonra masa hareket etmeye başladığında kolay bir şekilde onu sürükleyebiliriz. Bu hareketliyken sürtünme kuvvetinin durgunken olduğu şekle göre daha az olduğunu gösterir ayrıca bu sonuçtan sürtünmeyi kinetik sürtünme kuvveti ve statik sürtünme kuvveti olmak üzere ikiye ayırmak gerektiği anlaşılır.

Özellikleri
Yapılan deneyler göstermiştir ki sürtünme kuvveti 2 şeye bağlıdır:
İki yüzey arasındaki etki-tepki kuvveti: Bu, bir yüzeyin diğerine uyguladığı dik kuvvettir.
Sürtünen yüzeylerin cinsi: Her yüzeyin sürtünmesi farklıdır. Bu yüzden sürtünme kuvvetinin hesaplanabilmesi için sürtünen yüzeylerin özgün bir özelliği olan sürtünme katsayısının bilinmesi gerekir.
Birbiriyle temas halinde olan iki yüzey arasındaki statik sürtünme kuvveti uygulanan kuvvetle zıt yönlüdür ve aşağıda verilen değere sahip olabilir:
{\displaystyle F_{s}\leq \mu _{s}n} {\displaystyle F_{s}\leq \mu _{s}n}
Burada μs ile gösterilen katsayı statik sürtünme katsayısı, n de tepki kuvvetidir. Cisim tam kayma sınırındaysa sürtünme kuvveti maksimum değerini alır ve denklemin eşitlik hali geçerli olur.
Hareket eden bir cisme etki eden kinetik sürtünme kuvveti, cismin hareketine zıt yöndedir ve aşağıda verilen değerdedir:
{\displaystyle F_{k}=\mu _{k}n} {\displaystyle F_{k}=\mu _{k}n}
Burada μk kinetik sürtünme katsayısıdır.
Sürtünme kuvveti sürtünen yüzeylerin büyüklüğüne bağlı değildir.
Sürtünme katsayısı
Sürtünme katsayısı boyutsuz ve skaler bir değerdir. İki cisim arasındaki sürtünme kuvvetinin iki cisim birbirine bastıran kuvvete oranı olarak da belirtilebilir. Sürtünme katsayısı kullanılan materyale göre değişir. (Buz ve çelik arasındaki düşük sürtünme ya da lastik ile asfalt arasındaki yüksek sürtünme gibi) Sürtünme katsayısı genellikle 1 ile 0 arasında olur, fakat bazı durumlarda katsayı 1.7 ye kadar çıkabilir. Teflon'un sürtünme katsayısı gibi 0.04 gibi çok düşük olabilir. Eğer sürtünme katsayısı 0 ise obje yüzeye temas etmiyor demektir, yani tepki kuvveti yoktur.Yüzey yapışkan ise sürtünme katsayısı genellikle doğru ölçülemez.

Bu konuyu yazdır

  Yatak (makine elemanı)
Yazar: onxcodex - 21-03-2017, Saat: 21:55 - Forum: V - Y - Yorum Yok

Yatak (İngilizce: bearing, Almanca: lager), birbirleriyle temas eden ve izafi hareket yapan iki makine elemanı arasındaki bağlantıyı ve izafi hareketi minimum sürtünme kaybıyla sağlayan, kendisine etki eden kuvvet ya da kuvvetlerin doğrultusundaki izafi hareketlere müsaade etmeyen ve bu kuvvetlerin gövdeye iletilmesini sağlayan makine elemanlarıdır. Üzerine herhangi bir yük gelmeyen yataklara kılavuz yatak adı verilir.

İzafi hareketin türüne göre
İki makine elemanı arasındaki izafi hareket bir dönme hareketiyse, yatak, izafi hareket bir doğrusal hareketse kayıt ismini alır.
Konstrüksiyonuna göre

Bir manyetik yatak.
Yataklar, konstrüksiyonuna göre kaymalı, yuvarlanmalı yataklar ve manyetik yataklar olmak üzere başlıca üç çeşite ayrılır.
Etki eden kuvvetin yönüne göre
Yatağa etki eden kuvvetin yönü, yatak merkezine doğru olan yataklara radyal yataklar, yatağın ekseni doğrultusunda olan yataklara eksenel yataklar denilir.

Bu konuyu yazdır

  Tarih: 26-03-2017, Saat: 08:22